Sytuacja mocno się skomplikowała i pożyczenie kilkunastu miliardów złotych od zagranicznych inwestorów będzie nie lada wyzwaniem. Dlatego trudno jednoznacznie określić, jaka będzie wielkość emisji polskich banków, które pełny MREL mają osiągnąć do początku 2023 roku. Zdzisław Sokal mówi tylko, że będzie to „poziom istotny”. Wprowadzając te przepisy w rozmaity sposób zdefiniowano zobowiązania, które w przypadku resolution można umorzyć (zobowiązania bail-inable). I tu zaczął się kłopot, którego wcześniej nie przewidziano. W przypadku MREL wysokość wymogów jest w początkowej fazie ustalania, niemniej artykuł 45 BRRD trzeba było zmienić, żeby zasady dotyczące MREL były spójne z regulującymi TLAC.
Oprócz tego zmiany wprowadzają wewnętrzny wymóg MREL, który – podobnie jak TLAC – pozwala na dokapitalizowanie spółki zależnej w grupie bankowej przez matkę bez poddania tej spółki formalnej resolution. – Skoro bankowy dług podporządkowany cieszył się dużym zainteresowaniem inwestorów, wydaje się, że obligacje MREL również powinny się nim cieszyć – mówi Mariusz Wójcik, dyrektor Działu Emisji Długu w Alior Banku. – Należy tutaj zaznaczyć, że oczekiwania inwestorów zagranicznych co do poziomów marż są zdecydowanie wyższe, niż inwestorów krajowych. Presja podażowa i wychodzenie na rynki zagraniczne będą miały wpływ na wzrost poziomu marż. Może to skutkować tym, że poziom marż dla obligacji MREL będzie bardziej zbliżony do poziomu marż obligacji podporządkowanych, niż obligacji zwykłych – dodaje. Przypadek włoskich banków udowodnił nie tylko konieczność istnienia w bilansie zobowiązań MREL, ale również to, że muszą to być w zasadzie całkiem nowe zobowiązania.
- – Z powodu braku takowego bufora, w wyniku wszczęcia resolution, istotna część depozytów samorządów i dużych firm jest praktycznie już nie do odzyskania – podkreśla Marcin Liberadzki.
- Niektóre już to robią, jak francuskie giganty czy Santander, właściciel BZ WBK.
- Wygląda na to, że nie będzie to dla nich korzystne, szczególnie dla banków małych i średnich.
- Euro, zobowiązania wynikające z instrumentów pochodnych, czy też na przykład zobowiązania wobec pracowników.
Być może pakiet comfort będzie tym, czego będzie oczekiwać firma leasingowa, a to z pewnością wpłynie na koszty ubezpieczenia. Podatek VAT naliczany i płacony jest jednorazowo w momencie zawarcia umowy. Wszystko dlatego, że leasing finansowy, w myśl obowiązujących przepisów, uznawany jest za dostawę towarów. Warto zaznaczyć, że stawka podatku VAT zależy od finansowego środka trwałego. W przypadku leasingu operacyjnego obowiązek zapłaty podatku VAT leży po stronie leasingobiorcy i doliczany jest do każdej raty leasingowej.
W ramach resolution można zastosować wiele rozwiązań, by proces przebiegał jak najsprawniej i przy jak najmniejszych stratach. Przejęcie przedsiębiorstwa, utworzenie instytucji pomostowej, umorzenie lub konwersję zobowiązań ratowanego banku czy wydzielenie praw majątkowych. Gdy do przeprowadzenia resolution niezbędne jest wykorzystanie środków BFG, konieczne staje się umorzenie w części lub w całości akcji banku, lub zamiana na kapitał wyemitowanych przez niego papierów dłużnych. To jest właśnie mechanizm bail–in przenoszący ciężar „upadłości” na barki akcjonariuszy. Pierwsze sprawozdanie – według stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. – ma zostać przekazane drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu BFG STP, do dnia 30 września 2021 r.
Za ciepło nawet na sztuczny śnieg. Pogoda psuje ferie w Europie
Ten mechanizm ma przenieść ciężar ratowania upadających instytucji finansowych z barków państwa (bail–out), czyli wszystkich podatników, na barki akcjonariuszy (bail–in). Właściciel firmy Adika wskazuje, że branży potrzebne są preferencyjne kredyty, systemy dodatkowego finansowania na wypadek wydarzeń takich, z jakimi boryka się obecnie. – Jesteśmy w połowie sezonu jesiennego, jeśli chodzi o produkcję i powinniśmy być w połowie sezonu sprzedaży i przejść do następnej połowy produkcji i sprzedaży. Tymczasem mamy wyprodukowane ubrania, a nie mamy sprzedaży – mówi Paweł Pawlak.
- “Trwa recesja (dwa kolejne kwartały spadku PKB), ale płace zasuwają +13,6% (konsensus oczekiwań +12%).
- W konsekwencji zniesienia bufora ryzyka systemowego, który wynosił dotychczas 3% łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko, znaczącemu obniżeniu ulegną wymogi z tytułu MREL.
- Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, ponieważ to on jest właścicielem przedmiotu leasingu.
- Banki działające globalnie, o wysokim znaczeniu systemowym, są już obecnie obciążone wymogami TLAC (total loss–absorbing capacity), które zostały wprowadzone przez Financial Stability Board.
To może przeformatować obraz polskich banków jako instytucji o tradycyjnych produktach podanych w bardzo nowoczesnej formie – uważa ekspert z SGH. Przepisy, które mają podnieść bezpieczeństwo goldman sachs uruchamia nowe opcje odkrywanie cen i generowanie pomysłów handlowych kapitałowe banków, ujęte są w dwóch kluczowych dla tego rynku regulacjach – resolution i MREL. – Głosy z różnych segmentów i wszystkich firm z branży bardzo jasno mówią, że pogoda nie pomaga.
MREL będzie wyzwaniem dla banków i regulatorów
W celu uzyskania szczegółowych informacji należy zwrócić się do swoich doradców. EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Nasza wiedza oraz świadczone przez nas najwyższej jakości usługi przyczyniają się do budowy zaufania na rynkach kapitałowych i w gospodarkach całego świata. W szeregach EY rozwijają się utalentowani liderzy zarządzający zgranymi zespołami, których celem jest spełnianie obietnic składanych przez markę EY. W ten sposób przyczyniamy się do budowy sprawniej funkcjonującego świata. Robimy to dla naszych klientów, społeczności, w których żyjemy i dla nas samych.
Zdecydowana większość badanych negatywnie oceniła długofalowy wpływ tego wyroku na kondycję polskiego sektora bankowego. Minimalny poziom wskaźnika MREL, który muszą spełniać instytucje, jest wyznaczany indywidualnie przez organ ds. BFG w październiku nadwyżka handlowa chin uderza rekord pandemii paliw eksportu przez bloomberg wraz z planami resolution przekazał im także oczekiwania co do MREL, choć nie ustalił jego wysokości. Na pewno wielkości będą jeszcze ewoluować, gdy zmiany w MREL wejdą w życie i gdy SRB w 2018 roku „przydzieli” wymogi MREL grupom bankowym.
Metodyka MREL
Wszystko to pozostaje do wyważenia, tak w Polsce, jak i w całej Unii. – Obecnie zobowiązania kwalifikowane są w trzeciej kategorii zaspokojenia, natomiast KE pracuje nad definicją non-prefered senior debt, który byłby miedzy obecną piątą a szóstą kategorią. Gdyby miało to nastąpić w Polsce, trzeba byłoby zmienić Prawo upadłościowe i wprowadzić taką kategorię – mówi Obserwatorowi Finansowemu prezes BFG Zdzisław Sokal. Generalnie to, że jakieś zobowiązania mogą podlegać umorzeniu, może mieć trzy różne podstawy.
Wskazuje przy tym na koszty, które pozostają – przede wszystkim utrzymania załogi. Do zmiany długoterminowego trendu i powrotu zaufania rynku do Pepco Group droga jeszcze daleka, aczkolwiek wyprzedanie i niechęć inwestorów do spółki sięgnęły już ekstremalnych poziomów. Pamiętaj, że możesz wybrać leasing nowych i używanych pojazdów.
Wybierz leasing dla siebie
30 największych banków świata będzie musiało mieć od 2019 roku kapitał i instrumenty dłużne na pokrycie strat w wysokości większej niż 16 proc. Wskaźnika dźwigni, a od 2022 roku odpowiednio – 18 proc. Niewątpliwie powiązaną kwestią z powyżej wspomnianym problemem uplasowania papierów wartościowych jest zagadnienie emisji w walutach innych niż polski złoty. Banki staną przed wyzwaniem zagospodarowania dodatkowo pozyskanych z emisji środków w aktywa walutowe oraz zabezpieczania ryzyka walutowego z wykorzystaniem instrumentów pochodnych.
Tym samym powstaje nowe ryzyko systemowe – uważa Marcin Liberadzki. Nieco inaczej sprawę widzi Paweł Rzeźniczak, dyrektor departamentu relacji inwestorskich i rozwoju grupy w Banku Pekao. – Z jednej strony znacząca skala emisji nowych obligacji podporządkowanych może mieć negatywny wpływ na marżę odsetkową. Z drugiej strony dodatkowa płynność pozyskana przez sektor może pomóc dalej obniżać koszt depozytów – zwraca uwagę Paweł Rzeźniczak. – W branży pracuje nawet około 1 mln osób, w szwalniach przede wszystkim kobiety. Zatrudniam samotne matki, kobiety, które są jedynymi żywicielami rodziny.
Pierwsza składowa traktowana jest jako spłata wartości początkowej, a druga stanowi koszty przychodu leasingobiorcy. Okres finansowania leasingiem operacyjnym może trwać od 24 miesięcy do nawet 7 lat. Niemniej wewnętrzne procedury finansowania leasingodawcy mogą być różne.
Nie będą traktowane przez Fundusz jako obligatoryjne. – Z powodu braku takowego bufora, w wyniku wszczęcia resolution, istotna część depozytów samorządów i dużych firm jest praktycznie już nie do odzyskania – podkreśla Marcin Liberadzki. O wirehouse przeciwko niezależnej pośrednictwa i dealerów skuteczności resolution może przekonywać przykład hiszpańskiego Banco Popular Español, który na początku czerwca 2017 roku został przejęty za symboliczne 1 euro przez Santander Bank, i odbyło się to bez szkód dla klientów czy podatników.
Dymisje najważniejszych generałów. “PiS sprowadza kataklizm na wojsko”
Wartości wymogu MREL na koniec roku 2019, 2020 oraz 2021 zostały ustalone w relacji do TLOF w wysokości odpowiednio 9,248%, 11,012% i 12,776% oraz w relacji do TREA w wysokości, odpowiednio, 17,500%, 20,838% i 24,177%. MREL (od ang. minimum requirement for own funds and eligible liabilities) to warunek powodzenia procesu resolution. Jest to wymóg, jaki musi spełniać bank, by ewentualny proces resolution stawał się realny. Te drugie banki mogą zbudować emitując obligacje – nazwijmy je umownie obligacje MREL.
Całkowicie skupia się na swoim zadaniu, niekiedy zapominając lub ignorując zasady moralne. Bywa, że brak jest empatii i traktuje innych przedmiotowo. – Naszym zdaniem spready obligacji nieuprzywilejowanych będą prawdopodobnie bardziej zmienne niż obligacji uprzywilejowanych – napisali analitycy w cytowanym komentarzu. Niniejszy materiał został przygotowany wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie należy się na nim opierać jako na informacjach księgowych, podatkowych lub innych profesjonalnych poradach.